July 19, 2024

Laen kinnisvara tagatisel

Laen Laenusumma Laenuperiood Intress aastas
Põhja-Eesti Hoiu-Laenuühistu
kuni 150 000 € 12-180 kuu. alates 9% Taotle kohe! »
Hüpoteeklaen 2 000- 200 000 € 3-180 kuu. alates 12% Taotle kohe! »
Bigbank.ee 7 000- 450 000€ 6-180 kuu. alates 9% Taotle kohe! »
Laen.ee alates 1000 € 3-180 kuu. alates 9% Taotle kohe! »

Milline noor pere ei unistaks oma isiklikust korterist ja sellest, et enam ei peaks elamakobaras koos sugulastega tillukeses korteris? Õnneks on Eestis võimalik vormistada hüpoteek krediidiasutuses, seejuures on tagatiseks lepingu ese ise ehk soetatav korter.

Hüpoteeklaenu intressimäärad on Eestis täiesti vastuvõetavad ja moodustavad keskmiselt 2,7%. Mis aga puudutab mitteresidentidelehüpoteeklaenu vormistamist, siis on see kahjuks praktiliselt võimatu.

Hüpoteeklaenu erisused

Nõudmised laenusaajale

Enne hüpoteeklaenu taotluse esitamist tuleb veenduda, et vastate laenusaajatele esitatavatele kõikidele nõudmistele, nimelt:

  1. vanus alates 18 eluaastast;
  2. Eesti kodakondsuse või elamisloa olemasolu;
  3. kehtivate laenude puudumine muudes krediidiasutustes;
  4. stabiilse ja püsiva sissetulekuallika olemasolu, sissetuleku suurus peab olema piisav igakuiste laenumaksete kustutamiseks.

Samuti tuleb meeles pidada, et hüpoteeklaenu väljastamine toimub samaaegselt laenusaaja poolt laenujärgse esimese sissemakse, komisjonitasu ja lepingutasu kustutamisega. Ei tohi unustada ka kulusid, mida tuleb kanda notariteenuste ning kinnisvaraobjekti kindlustamise eest.

Hüpoteeklaenu väljastamise tingimused

Praegu antakse füüsilistele isikutele kinnisvara tagatisel laenu järgmistel tingimustel:

  1. laenuperiood kuni 30 aastat;
  2. laenusumma ei ületa 85% tagatise eseme hindamisväärtusest;
  3. igakuine laenumakse ei tohi olla suurem kui pool laenusaaja sissetulekust.

Loomulikult kehtivad igas krediidiasutuses omad tingimused hüpoteeklaenude väljastamise osas, seetõttu toome välja mõned üldtingimused.

Hüpoteeklaenu ja kinnisvara tagatisel väljastatava laenu erinevused

Paljudlaenusaajad ajavadomavahel segamini kaks sarnast laenuliiki — hüpoteeklaenu ja laenukinnisvara tagatisel. Jah, mõlemal juhul on tagatise esemeks kinnisvara, kuid hüpoteeklaenu puhul on tagatiseks laenu abil soetatav kinnisvara, kinnisvara tagatisel väljastatava laenu puhul annab laenusaaja tagatiseks oma isikliku kinnisvara — korteri või maja, ning pärast laenutaotluse heakskiitmist saab oma valdusse rahasumma enda isiklike plaanide teostamiseks.

Enne laenutaotluse esitamist…

Vaatamata sellele, et laenutaotluse esitamine on tehniliselt küllaltki lihtne — seda tehakse välja valitud krediidiasutuse kodulehe kaudu, on tegelikult oluline teha tõsist ettevalmistustöödenne laenutaotluse esitamist.

Mida see hõlmab? Esiteks, lähenemist otsuse tegemisele ülima teadlikkusega, see tähendab mõistes, et teil tuleb krediidiasutusele tagastada kogu laenusumma pluss intressi. Teiseks, oluline on kohe aru saada, milliseid kulusid peate laenu vormistamisel tasuma. Erinevalt harilikust tarbijalaenust ei ole hüpoteeklaenu võimalik võtta ilma raha taskus omamata.

Kolmandaks, oluline on algusest peale mõista, millist rahasummat laenata. Mida suurema summa te laenate, seda rohkem peate lõppkokkuvõttes tagasi maksma. Arvestage oma sissetulekuid õigesti.

Ja loomulikult esitage laenuspetsialistidele vaid tõest informatsiooni, vastasel juhul on laenust keeldumine vaid aja küsimus, pärast mida hakkab laenuasutus teisse suhtuma umbusaldusega ja järgmine kord sealt laenu saamine osutub väga raskeks.

Top